Ciechanów: Miasto przekazało szpitalowi sprzęt medyczny
2018-01-03 | Aktualności
Ciechanów: Miasto przekazało szpitalowi sprzęt medyczny

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński oficjalnie przekazał Specjalistycznemu Szpitalowi Wojewódzkiemu sprzęt medyczny, na który miasto udzieliło dotacji w wysokości 200 tys. zł. Kupiony został sprzęt do badań diagnostycznych i zabiegów operacyjnych.

 

Przekazane przez miasto wsparcie finansowe dla szpitala zostało przeznaczone na nowoczesny wideogastroskop i tor wizyjny, diatermię chirurgiczną oraz zestaw narzędzi do laparoskopii z klipsownicą. 6 grudnia, zaprezentowano sprzęt i przedstawiono szczegóły związane z jego zastosowaniem.

 

– Bardzo dziękuję miastu za to wsparcie. Każda pomoc jest ważna, a wszystkim nam zależy na zdrowiu pacjentów. Sprzęt, który został kupiony za te pieniądze pomoże nam w diagnostyce chorób onkologicznych, w dokładnych badaniach gastroskopowych, w operacjach, jak również pozwoli rozszerzyć naszą ofertę usług medycznych – powiedział dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie Andrzej Kamasa.

 

Zakupiony wideogastroskop i tor wizyjny to zestaw służący do wykonywania badania gastroskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki użyciu przez urządzenie specjalnego źródła światła, doskonale oświetla wnętrze przewodu pokarmowego i umożliwia jak najdokładniejszą diagnozę stanu błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Obraz z kamery umieszczonej na końcu gastroskopu pokazywany jest na ekranie toru wizyjnego. Szpital posiada tego typu zestawy, jednak mają one już kilka lat i wykonano nimi tysiące badań.

 

Drugi zestaw, diatermia chirurgiczna to urządzenie niezbędne do diagnostyki chorób onkologicznych, badań diagnostycznych w endoskopii i wykonywania zabiegów ratujących życie. Diatermię stosuje się do hamowania krwawień górnego odcinka przewodu pokarmowego. Do tej pory ciechanowski szpital nie miał tak nowoczesnej diatermii.

 

Zestaw narzędzi do laparoskopii z klipsownicą będzie służył do wykonywania zabiegów operacyjnych z zakresu bariatrii (o które szpital rozszerza swoją ofertę usług medycznych) oraz do leczenia operacyjnego chorób przewodu pokarmowego. Do tej pory szpital w Ciechanowie nie posiadał zestawy narzędzi umożliwiających wykonywanie zabiegów laparoskopowych u chorych z chorobliwą otyłością.

 


Źródło: Urząd Miasta Ciechanów

Wyświetleń: 330