WSTAWANIE Z KRZESŁA

Krzesło z wysokim
siedziskiem i wysokimi
poręczami umożliwia
zmniejszenie obciążenia
kończyn dolnych ciężarem
ciała podczas wstawania. | Pięty dostawić blisko krzesła,
przesunąć się na skraj
siedzenia i przechylić korpus
do przodu. | Siłą ramion unieść się na
poręczach
na długość wyciągniętych
ramion. | Lekko ugięte kolana
przenoszą tylko
na ostatnim odcinku
pełne obciążenie ciężaru
ciała, do całkowitego
wyprostowania. |
4.NIE DŹWIGAJ CIĘŻARÓW
Wszystkie ciężary, które dźwigamy lub podnosimy, działają jak dodatkowe obciążenie stawów. Szczególnie niekorzystne dla stawu kolanowego jest podnoszenie i opuszczanie ciężarów przy ugiętych kolanach. W przypadku niestabilnego stawu kolanowego dodatkowe działanie siły podczas stania i chodzenia może doprowadzić do urazu, np. skręcenia stawu kolanowego. W miarę możliwości należy unikać ruchów skrętnych stawu kolanowego, przy stabilnej stopie, podczas chodzenia i stania. Najdogodniej jest podnosić ciężary z przodu oraz przenosić je blisko ciała.
5.UNIKAJ DŁUŻSZEGO STANIA I CHODZENIA
Podczas stania i chodzenia nogi stale przenoszą nasz ciężar ciała. Przedłużające się obciążenie uciskowe chrząstki stawowej prowadzi do pogorszenia jej odżywiania i tym samym do jej zużycia. Dlatego należy zadbać o odpoczynek, w czasie którego można usiąść i odciążyć staw kolanowy. Stawy kolanowe powinno się podczas przerw poruszać bez obciążenia, ponieważ w ten sposób poprawiamy przemianę materii chrząstki. Szczególnie nadwerężona chrząstka stawowa wymaga ruchu bez obciążenia.
6.ODCIĄŻ SWÓJ STAW KOLANOWY
W przypadku wysokich obcasów stanie na mniejszej powierzchni jest niestabilne. Ponadto staw kolanowy pozostaje lekko ugięty, a przez to mięśnie są bardziej napięte. Sama pozycja jest bardziej niepewna, łatwiej o zachwianie równowagi ciała. Następstwem tego jest zwiększony ucisk na staw kolanowy, a w szczególności na rzepkę. Zwiększone napięcie mięśni podczas stania i chodzenia prowadzi do silnego nacisku na powierzchnię rzepki stawu kolanowego. Chrząstka znajduje się pod ciągłym obciążeniem i jej odżywianie jest upośledzone. Na płaskich obcasach staw kolanowy pozostaje prosto dociśnięty, a na drugą stronę rzepki kolanowej nie ma zwiększonego docisku. Niski obcas pozwala na całkowite wyprostowanie kolana i stabilniejszą postawę. Niektóre obcasy gwarantują stabilność podczas stania, mięśnie stawu kolanowego mają mniej wysiłku, a staw kolanowy jest korzystniej obciążony.
7.CHODŹ NA MIĘKKICH PODESZWACH
Z każdym stąpnięciem natychmiast działa duża siła na piętę, kolano i staw biodrowy. Na twardym podłożun całą siłę stąpania przejmują stawy kolanowe. Miękkie podłoże zapada się trochę pod obciążeniem i stąpanie jest amortyzowane. Z reguły nie możemy wybrać sobie podłoża, po którym chodzimy. Możemy jednak zadbać o to, żeby mieć odpowiednie buty z wyściółką. Pomagają tu miękkie podeszwy, np. podeszwy gumowe, wyściełane, lub specjalne poduszki pod pięty. Te miękkie warstwy, wskutek ich funkcji tłumiącej wstrząsy, przejmują zadanie ochrony chrząstki stawowej i odciążenia stawów kolanowych.